Agenda item
Appointment to Committees 2021-22
- Meeting of Annual Meeting/Selection Council, Council, Wednesday, 19th May, 2021 7.00 pm (Item CO13)
- View the background to item CO13
Minutes:
The Council considered a report on the appointment of councillors to committees for the municipal year 2021-22.
Details of the proposed committees and their respective size and terms of reference were set out in the report submitted to the Council, including details of the revised numerical allocation of seats on the committees to the political groups following the three by-elections held on 6 May 2021. The report also included details of each group’s nominations to fill those seats (and substitutes where appropriate), together with the nominations for election of committee and sub-committee chairmen and vice-chairmen. Details of the contested elections in respect of Committee Chairmen were set out on the Order Paper circulated at the meeting
Upon the motion of the Leader of the Council, Councillor Joss Bigmore, and seconded by the Deputy Leader of the Council, Councillor Jan Harwood, the Council:
RESOLVED:
(1) That, for the municipal year 2021-22, the Council agrees to appoint the committees referred to in the table set out in paragraph 4.1 of the report submitted to the Council, and agrees their respective size referred to therein and the proposed terms of reference, as indicated in Appendix 1 to the report.
(2) That the following numerical allocation of seats on committees to each political group on the Council, be approved for the 2021-22 municipal year:
Committee |
Guildford Liberal Democrats |
Residents for Guildford & Villages |
Conservatives
|
Guildford Greenbelt Group |
Labour
|
Total no. of seats on the Council |
17 |
16 |
9 |
4 |
2 |
% of no. of seats on the Council |
35.42% |
33.33% |
18.75% |
8.33% |
4.17% |
Total number of seats on committees (Total: 86) |
30 |
29 |
16 |
7 |
4 |
Corporate Governance & Standards Committee (7 seats) |
2 |
2 |
1 |
1 |
1 |
Employment Committee (3 seats) |
1 |
1 |
1 |
0 |
0 |
Service Delivery EAB (12 seats) |
4 |
5 |
2 |
1 |
0 |
Strategy and Resources EAB (12 seats) |
4 |
4 |
2 |
1 |
1 |
Guildford Joint Committee (10 seats) |
4 |
3 |
2 |
1 |
0 |
Licensing Committee (15 seats) |
6 |
5 |
3 |
1 |
0 |
Overview & Scrutiny Committee (12 seats) |
4 |
4 |
2 |
1 |
1 |
Planning Committee (15 seats) |
5 |
5 |
3 |
1 |
1 |
Total no. of seats on committees |
30 |
29 |
16 |
7 |
4 |
(3) That the nominations for membership and substitute membership (where applicable) of the committees, Executive Advisory Boards, and the Guildford Joint Committeefor the 2021-22 municipal year, be approved as set out and indicated below:
Corporate Governance and Standards Committee
Appointed Members: |
Substitute Members: |
Councillor David Goodwin Councillor Nigel Manning Councillor Susan Parker Councillor George Potter Councillor John Redpath Councillor Deborah Seabrook Councillor James Walsh |
Councillor Jon Askew Councillor Ruth Brothwell Councillor Colin Cross Councillor Guida Esteves Councillor Andrew Gomm Councillor Angela Gunning Councillor Liz Hogger Councillor Masuk Miah The Mayor, Councillor Marsha Moseley Councillor Ramsey Nagaty Councillor Jo Randall Councillor Tony Rooth Councillor Catherine Young |
Employment Committee
Appointed Members: |
Substitute Members: |
Councillor Joss Bigmore Councillor Jan Harwood Councillor Paul Spooner |
Councillor Tim Anderson Councillor Christopher Barrass Councillor David Bilbe Councillor Richard Billington Councillor Graham Eyre Councillor Tom Hunt Councillor Nigel Manning Councillor Julia McShane Councillor John Redpath Councillor John Rigg Councillor Fiona White |
Service Delivery Executive Advisory Board
Appointed Members: |
Substitute Members: |
Councillor Paul Abbey The Deputy Mayor, Councillor Dennis Booth Councillor Andrew Gomm Councillor Angela Goodwin Councillor Ann McShee Councillor Bob McShee Councillor Ramsey Nagaty Councillor George Potter Councillor Jo Randall Councillor Tony Rooth Councillor Pauline Searle Councillor Fiona White |
Councillor David Bilbé Councillor Richard Billington Councillor Chris Blow Councillor Ruth Brothwell Councillor Colin Cross Councillor Guida Esteves Councillor Graham Eyre Councillor Gillian Harwood Councillor Liz Hogger Councillor Diana Jones Councillor Steven Lee Councillor Nigel Manning Councillor Masuk Miah The Mayor, Councillor Marsha Moseley Councillor Susan Parker Councillor Maddy Redpath Councillor Will Salmon Councillor Paul Spooner Councillor Cait Taylor Councillor Keith Witham Councillor Catherine Young |
Strategy and Resources Executive Advisory Board
Appointed Members: |
Substitute Members: |
Councillor Ruth Brothwell Councillor Will Salmon Councillor Jon Askew Councillor Christopher Barrass Councillor Richard Billington Councillor Graham Eyre Councillor Angela Gunning Councillor Diana Jones Councillor Steven Lee Councillor Masuk Miah Councillor Maddy Redpath Councillor Catherine Young |
Councillor Paul Abbey Councillor David Bilbé Councillor Chris Blow The Deputy Mayor, Councillor Dennis Booth Councillor Colin Cross Councillor Guida Esteves Councillor Andrew Gomm Councillor Angela Goodwin Councillor Gillian Harwood Councillor Liz Hogger Councillor Nigel Manning Councillor Ted Mayne Councillor Ann McShee Councillor Bob McShee The Mayor, Councillor Marsha Moseley Councillor Ramsey Nagaty Councillor Susan Parker Councillor Jo Randall Councillor Tony Rooth Councillor Paul Spooner Councillor Cait Taylor Councillor James Walsh Councillor Fiona White Councillor Keith Witham |
Guildford Joint Committee
Appointed Members: |
Councillor Chris Blow Councillor David Goodwin Councillor Jan Harwood Councillor Steven Lee Councillor Ramsey Nagaty Councillor Jo Randall Councillor John Rigg Councillor Tony Rooth Councillor Paul Spooner Councillor James Steel |
Licensing Committee
Appointed Members: Councillor Tim Anderson The Deputy Mayor, Councillor Dennis Booth Councillor David Goodwin Councillor Gillian Harwood Councillor Nigel Manning Councillor Ted Mayne Councillor Ann McShee Councillor Bob McShee Councillor Masuk Miah The Mayor, Councillor Marsha Moseley Councillor Maddy Redpath Councillor Will Salmon Councillor James Steel Councillor Keith Witham Councillor Catherine Young |
Overview and Scrutiny Committee
Appointed Members: |
Substitute Members: |
Councillor Chris Blow Councillor Colin Cross Councillor Angela Goodwin Councillor Guida Esteves Councillor Graham Eyre Councillor George Potter Councillor Tony Rooth Councillor Will Salmon Councillor Deborah Seabrook Councillor Paul Spooner Councillor James Walsh Councillor Fiona White |
All non-Executive councillors not appointed to this Committee may substitute for any member of the Committee from the same political group |
Planning Committee
Appointed Members: Councillor Jon Askew Councillor Christopher Barrass Councillor David Bilbé Councillor Chris Blow Councillor Ruth Brothwell Councillor Colin Cross Councillor Angela Goodwin Councillor Angela Gunning Councillor Liz Hogger The Mayor, Councillor Marsha Moseley Councillor Ramsey Nagaty Councillor Maddy Redpath Councillor Pauline Searle Councillor Paul Spooner Councillor Fiona White |
Substitute Members: Councillor Tim Anderson Councillor Richard Billington The Deputy Mayor, Councillor Dennis Booth Councillor Guida Esteves Councillor Graham Eyre Councillor Andrew Gomm Councillor Steven Lee Councillor Nigel Manning Councillor Ted Mayne Councillor Bob McShee Councillor Susan Parker Councillor Jo Randall Councillor Tony Rooth Councillor Will Salmon Councillor Deborah Seabrook Councillor Cait Taylor Councillor James Walsh Councillor Catherine Young |
(4) That the councillors indicated in the table below be elected as chairman and vice-chairman, as appropriate, of the committees/sub-committees/EABs referred to therein:
Committee |
Chairman |
Vice-Chairman |
Corp. Governance & Standards Ctte |
Cllr George Potter |
Cllr Deborah Seabrook |
Employment Committee |
Cllr Joss Bigmore |
Cllr Jan Harwood |
Service Delivery EAB |
Cllr Angela Goodwin |
Cllr Ramsey Nagaty |
Strategy & Resources EAB |
Cllr Ruth Brothwell |
Cllr Will Salmon |
Guildford Joint Committee |
Cllr Jan Harwood |
|
Licensing Committee |
Cllr David Goodwin |
The Deputy Mayor, Cllr Dennis Booth |
Licensing Sub-Ctte/Licensing Regulatory Sub-Ctte (up to 6) |
Cllr Tim Anderson The Deputy Mayor, Cllr Dennis Booth Cllr David Goodwin Cllr Nigel Manning Cllr Will Salmon Cllr Catherine Young |
|
Overview & Scrutiny Committee |
Cllr Paul Spooner |
Cllr James Walsh |
Planning Committee |
Cllr Fiona White |
Cllr Colin Cross |
(5) That the Council appoints Councillor Champions for 2021-22 as follows:
Armed Forces: |
Cllr Tom Hunt The Deputy Mayor, Cllr Dennis Booth (Deputy) |
Historic Environment and Design: |
Cllr Bob McShee Cllr Fiona White (Deputy) |
Older Persons’: |
Cllr Maddy Redpath Cllr Ted Mayne (Deputy) |
Reasons:
· To comply with Council Procedure Rules 23 and 29 of the Constitution in respect of the appointment of committees and election of chairmen and vice-chairmen
· To enable the Council to comply with its obligations under the Local Government and Housing Act 1989 in respect of the political proportionality on its committees.
Supporting documents:
- Item 13 - Appointment of Committees 2021-22, item CO13 PDF 408 KB
- Item 13 (1) - Appointment of Committees 2021-22 - App 1 - Terms of Reference of Committees, item CO13 PDF 252 KB
- Item 13 (2) - Appointment of Committees 2021 - Numerical Allocation of Seats to Political Groups on Committees 2021-22, item CO13 PDF 228 KB